Havuz Tesisatı

Havuz Tesisatı

Fatih Teknik Mekanik olarak yüzme havuzu tesisatını olimpik ölçülerde açık veya kapalı, ısıtmalı veya ısıtmasız sistemde gerçekleştirmekteyiz. Kapalı yüzme havuzlarındaki nem problemini; ısıtma, havalandırma ve otomatik kontrol ile çözümlemekteyiz. Yüzme havuzu tesisatları için havuz yanında yeraltında makine dairesi oluşturulup buradan yüzme havuzuna tesisat basınçlı pvc borularla dağıtılır. Yüzme havuzlarında asitler kullanıldığı için pompa, filtre ve boruların tümü pvc türündedir. Yüzme havuzu tesisatı için yüzme havuzunun çevresinde ring oluşturan kapalı bir galeri meydana getirilir. Yüzme havuzunda suyun içine sürekli dozaj pompaları ile çeşitli kimyasallar enjekte edilir. Yüzme havuzunda günümüzde alttan besleme, üstten savaklardan taşma kullanılır. Yüzme havuzunun çevresindeki kapalı hacim klima santrali ile ısıtılır. Nem alma sistemi bulunmalıdır. Yüzme havuzunun çevresinde yerden ısıtma da uygulanabilir.

Havuz izolasyonu nasıl olmalıdır?

Havuzlarda izolasyon en dikkat edilmesi gereken imalatların başında gelir. Havuzunuzu fayans veya cam mozaik kaplamayı düşünürseniz,kullanmanız gereken izolasyon türü ; çift kompenentli, elastik, sürme esaslı malzemenin yine izolasyon filesi ile uygulanması biçiminde olmalıdır. Ayrıca beton dökümü esnasında da ya havuz temeli havuz duvarları ile beraber dökülmeli yada temel ayrı duvarlar ayrı dökülecek ise temel-duvar birleşim yerlerine su ile şisebilen su tutucu bantlar kullanılmalıdır.

Havuzları kullanım şekli, amacı ve yapılarına göre ayırmak mümkündür. Bu ayrıma göre, yüzme havuzları ve görsel amaçlı kullanılan süs havuzları ilk sırada yer almaktadır. Burada söz konusu, ağırlıklı olarak yüzme havuzları olacaktır. Yüzme havuzları kullanım amaçlarına göre,

Antreman Havuzları
Çırpınma Havuzları
Yarışma Havuzları
Yarı Olimpik Yüzme Havuzları : 25×16 m , 6 kulvarlı antreman havuzları
Tam Olimpik Yüzme Havuzları : 50×21 m , 8 kulvarlı yüzme havuzu
Su Topu Havuzları : Olimpik havuzda su topu oynanacaksa su derinliği 2.20 m olmalıdır.
Atlama Ve Dalma HavuzlarıHavuz Tesisatı Alt Yapı
Atlama Havuzları
Derinliği Değişen Havuzlar
Dalga Havuzları
Sığ Havuzlar (Yüzme Bilmeyenler İçin)
Su Atraksiyonları Olan Havuzlar : Derinliği 1.1 m aşmayan, su ve hava hareketleri ile havuzda eğlenceyi amaçlayan havuzlardır.
Su Kaydırağı Havuzları : Su kaydırakları için yapılan havuzların derinliği 1 m ve su alanı en az 4 m x 6 m olmalıdır.
Çocuk Havuzları : Derinliği maksimum 50 cm olan çocukların gözetim altında girdiği havuzlardır.
Ayak Yıkama Havuzları : Havuz mahallerine girerken hijyen şartlarının sağlanmasına yönelik dizayn edilmiş ve havuza girecek kimselerin güzergahında olacak şekilde planlanan havuzlardır. Derinliği 10 cm ile 15 cm arasındadır.
Küçük Havuzlar
Sıcak Masaj Havuzları
Terapi havuzları
Hareket Havuzları

Havuz Tesisatında Yaptığımız Çalışmalar

Havuzun standart mekanik tesisatı olan doldurma ve boşaltma sistemlerinin projelendirilmesi.
Havuzun, su filitreleme tesisatının hesaplanıp, seçilmesi ve yerleştirme planının hazırlanması.
Su dezenfeksiyon, Ph kontrolü sistemlerinin seçilmesi ve projelendirilmesi
Taşma ızgarası detayı, merdiven, su altı lambası, tramplen, su akıntısı yapan pompa, kulvar gibi yüzme havuz aksesuarlarının tesbit edilip, havuz planına yerleştirilmesi.
Makine dairesinin büyüklüğü, denge deposu, galerinin büyüklüğünün belirlenmesi.
Betonarme çanağında bırakılacak deliklerin, oyukların büyüklüklerini, koordinatlarını gösteren plan ve kesitlerin çizilmesi.

Fatih Teknik Mekanik olarak sizlere Havuz Tesisatı çözümleri sunmaktayız.

FOTOĞRAF GALERİSİ